Naturelka’nın Hikayesi;

Naturelka iki genç girişimci anne ve babanın kestane unu ve Meyve & sebze tozları macerası ve emeğidir.. Biz doğal ve pratik yemek yapmanın peşine düştük. Bilinen en eski saklama yöntemi olan kurutma tekniğini kullanarak sizlere Naturelka Kestane Unu ve Meyve & sebze tozlarını hazırladık. Temel ilkemiz, müşterilerimize sunduğumuz ya da sunacağımız her ürünün fark yaratıcı olmasıdır.  Bu farkı yaratırken de en önemli nokta ; kullanılacak ürünlerin doğallığından da ödün vermemektir. Seri üretimden çok, ürünlerimizin lezzetine ve doğallığına önem veriyoruz. Naturelka Meyve & Sebze Tozları, işte bu farklılığın ve doğallığın ürünleridir.

– Cansu & Çağdaş Can Öztürk (Naturelka Kurucuları)


Nasıl Üretildi?

Sebze- meyveleri ve Aydın’ın Dağ köylerinde yetişen kestaneleri mevsiminde aldık ve itina ile temizledik. Vitamin, mineral değerlerine ve antioksidan özelliklerine zarar vermeden belirli bir derece ve sürede, kapalı sistem fırınlarımızda kuruttuk. Kurutulan meyve & sebzeleri özel değrimenlerimizde öğüttük ve toz haline getirdik. Hiçbir katkı maddesi eklemeden sizler için paketledik. Hammadelerimiz; Ödemiş, Tire, Menemen, Sultanhisar, Nazilli, Köşk vb. ilçelerimizden sağlanır. Tüm üretim süreci Gıda ve Ziraat Mühendisleri Sorumluluklarında gerçekleşir. Sağlık ve hijyen ortamlar vazgeçilmezimizdir. Üretimin ve paketlemenin hiçbir aşamasında kimyasal katkı ya da nem tutucu kullanılmaz.  Çünkü en önemli üretim kontolleri üç yaşındaki Asya’mız tarafından yapılmaktadır 🙂

– Cansu & Çağdaş Can Öztürk (Naturelka Kurucuları)


Nasıl Kullanılır ?

Naturelka Aydın kestanesi unu, unun kullanıldığı her tarifte  un yerine ya da un ile birlikte kullanabilirsiniz. Naturelka sebze & meyve tozlarını, her tarifte, aroma, renk ve koku verici olarak  yemeklerinizde, çorbalarınızda, salatalarınızda kullanabilirsiniz.

Nerelerde Kullanılır ?

Naturelka Aydın Kestanesi Ununu; kek, pasta, kurabiye gibi hamur işlerinizde, puding ve tüm sütlü tatlılarınızda ve ekmek yapımında kullanabilirsiniz.

Kestane unu normal unlara göre sahip olduğu yüksek kalitede protein, besinsel lif, düşük yağ içeriği, yüksek E ve B vitaminleri, potasyum, fosfor ve magnezyum, değerleri nedeniyle, çocuk mamalarında tercih edebilirisniz.

Kestane unu doğal olarak Glütensizdir.

Naturelka sebze tozlarını her türlü yemek , çorba ve hamur işlerinizde, güvenle ve kolaylıkla kullanabilirsiniz.  Naturelka meyve tozlarını özellikle sütlü tatlı puding, smoothie ve aroma katmak istediğiniz tüm hamur işlerinizde severek kullanabilirsiniz. Naturelka tarif Kitapçığımızı mutlaka incelemelisiniz.


NATURELKA – KEYİFLİ TARİFLER KİTAPÇIĞI